
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.32 mm |
| Width | 10 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 10.15 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 3.679995 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 13.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CB, CSA, UL, cULus |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Straight |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Connector Type | Screw |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
| Housing Color | Green |
| Test Voltage | 4 kV |
| Stripping Length | 6 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
| Current Rating (IEC) | 13.5 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 50
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05629
Ext.Price$1.05629
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05629 | $1.05629 |
| 10 | $0.87773 | $8.77730 |
| 25 | $0.81409 | $20.35225 |
| 50 | $0.75507 | $37.75350 |
| 100 | $0.70033 | $70.03300 |
| 300 | $0.64955 | $194.86500 |
| 500 | $0.60247 | $301.23500 |
